Welcome in Bella Cottage

Accomodation in Žamberk at the foothills of Orlice Mountains

Bella Cottage provides accomodation in the picturesque landscape of the foothills of Orlice Mountains in Žamberk. Bella Cottage is a newly renovated building used mainly for year-round recreation, relaxation and moreover is ideal for family holiday. Thanks to its modern facilities Bella Cottage is suitable for organization various company events, such as training sessions, meeting, conferences, teambuilding, etc.

Bella Cottage located on the edge of town Žamerk has its own magic in winter and summer. In the surrounding of the Cottage is located a large amount of cycle tours, ski resorts and cross-country trails, thanks to which you will get to know the beauties of the town Žamberk and the foothills of Orlice Mountains. You can relax in yearly Whirlpool and infrared sauna.

Accomodation for 18 people

We offer accomodation in Žamberk with a capacity of 12 beds and 6 extra beds.

Foothills of the Orlice Mountains

Bella Cottage is located in a quiet part on the edge of the town Žamberk. Cottage is suitable for relaxation a recreation.

Price from 1 500 CZK per night

More information about prices you can find in our price list.

SPA

Perfect relaxation offers exterior seven-seater heated massage spa with year-round operation & infrared sauna.

WI-FI

Wheelchair access

Equipped kitchen

Waching machine

Book accomodation in Žamberk at the foothils of Orlice mountains

News

Chalupa BELLA Žamberk

Chalupa Bella se nachází v malebné krajině orlického podhůří. Tento nově zrekonstruovaný objekt slouží především k celoročnímu odpočinku a relaxaci a je přímo ideální pro rodinnou rekreaci. Díky modernímu vybavení je však také vhodný k pořádání různých firemních akcí, jako jsou školení, porady, teambuildingová soustředění atd.
Chalupa BELLA Žamberk
Chalupa BELLA Žamberk1 month ago
Na podzim jsou ty hory Orlické tak nějak kouzelnější,barevnější a plné klidu⛰🍎💒🏠#neratov #visitorlickehory #zamberk #barevnypodzim #autumn
Chalupa BELLA Žamberk
Chalupa BELLA Žamberk5 months ago
Již několikrát jsme si lámali hlavu,po čem je vlastně ulice Na Drahách(v některých mapách Draha), kde máme Chalupu Bella,pojmenována a dnes na jedné FB skupině se to krásně popsalo a jsme zase o kousek chytřejší:

Jak jistě tušíte podle názvu ulice Na Drahách, celé této oblasti se říkalo Draha. Právě dráhy (mnoho let před příchodem železnice) přitom byly obecným označením pro cestičky pro dobytek. Říkalo se jim také průhony. Proto nějaká Draha nebo Průhonice najdeme skoro v každém městě. V Žamberku se právě v této lokalitě pravidelně vyháněl dobytek z velkých statků dole u řeky (z nich stojí už jen Kotyzův) na horní louky. Po letech dobytek vyšlapal hluboké brázdy. Nejlépe dochovanou dráhu dnes najdeme v místě nad domy Janovcových a Zářeckých blízko kapličky a dráha se táhne skrz zahrádky přímo do kopce (nyní u ní parkuje bílá loď). V některých místech je dodnes asi 2 metry hluboká. #visitorlickehory #zamberk
Chalupa BELLA Žamberk
Chalupa BELLA Žamberk5 months ago
Golf Dobrouč
Tak už je to oficiální-otevřelo nové 18-ti jamkové hřiště v Dolní Dobrouči, pouze 15 km od chalupy Bella. A že to stojí za to👍 #golfdobrouc #golfdobrouč

Žamberk

online

VIRTUAL

TOURS

Contact information

Chalupa Bella

Na Drahách 325, 564 01 Žamberk
Česká republika

Billing information
Petr Kroul
Hlaváčova 354/69, 614 00 Brno

IN: 662 78 431
TIN: CZ7705173388

NP written since: 28.5.1997
EV-ŽL: 361100-28822-01

Ing. Petra Kroulová
reservation & marketing
t: +420 603 571 328
e: info@chalupa-bella.cz

Petr Kroul
invoice contact
t: +420 603 491 264
e: petr@kroul.cz

Vladimír Pešek
technical contact - caretaker
t: +420 721 743 311

www.chalupa-bella.cz

Where to find us?